Locţiitor pentru operaţii şi instrucţie al şefului Statului Major al Apărării

 
General-maior Vasile TOADER
Locţiitor pentru operaţii şi instrucţie al şefului Statului Major al Apărării  
 

Date personale:
Data naşterii: 16 noiembrie 1965
Locul naşterii: Buzău, judeţul Buzău
Naţionalitate: română
Stare civilă: căsătorit, doi copii 

 

Educaţie şi formare:

2017 - Curs pentru generali şi ambasadori "NATO într-un mediu global de securitate nesigur", Colegiul NATO de la Roma, Italia;
2016 - Programul postuniversitar de dezvoltare profesională continuă în domeniul securităţii şi apărării naţionale - "Securitate şi bună guvernare", Colegiul Naţional de Apărare;
2012 - Curs postuniversitar de perfecţionare în conducere strategică (nivel joint), UNAp, Bucureşti;
2010 - Curs postuniversitar de perfecţionare Managementul resurselor de apărare pentru personalul de conducere, DRESMARA, Braşov;
2007 - Curs de planificare a forţei pentru ofiţerii de stat major NATO, şcoala NATO, Oberammergau, Germania;
2005 - Curs de calificare ICC (Integrated Command and Control), Izmir, Turcia;
2005 - Curs NATO de orientare pentru ofiţerii de stat major, şcoala NATO, Oberammergau, Germania;
2003 - Curs de terminologie militară NATO, JFC Napoli, Italia;
2003 - Internship AIRSOUTH NATO (Air Operations), Napoli, Italia;
2001 - Cursul de orientare PfP şi planificare exerciţii multinaţionale, Centrul PfP Ankara, Turcia;
2000 - Curs de orientare forţe multinaţionale, şcoala NATO, Oberammergau, Germania;
2000 - Cursul PSO (operaţii în sprijinul păcii), Centrul PfP, Bucureşti;
1999 - Curs de operare sistem ASOC (Air Sovereignty Operation Center), Bucureşti;
1998 - Cursul de comandă şi stat major nivel brigadă, Centrul PfP, Bucureşti;
1993-1995 - Cursurile Academiei de înalte Studii Militare, Facultatea Interarme, Specialitatea Aviaţie, Bucureşti; 
1992 - Cursul de ofiţer de stat major pentru unităţile de aviaţie, Bacău;
1989 - Cursul de perfecţionare tehnică, Mediaş;
1988 - Cursul de specializare tehnică, Mediaş;
1987 - şcoala Militară de Ofiţeri Activi de Aviaţie "Aurel Vlaicu", Bobocu;
1984 - Liceul Militar "Dimitrie Cantemir", Breaza.
 

Experienţă profesională:

- Noiembrie 2017 - prezent - locţiitor pentru operaţii şi instrucţie;
- Septembrie 2017 - noiembrie 2017 - împuternicit locţiitor al şefului SMAp pentru operaţii şi instrucţie;
- Martie - august 2017 - locţiitor al comandantului Comandamentului forţelor întrunite;
- Martie 2015 - martie 2017 - comandant al Centrului Naţional Militar de Comandă (Nucleu);
- Aprilie 2014 - martie 2015 - şef Secţie operaţii de sprijin la Comandamentul Forţelor întrunite;
- Aprilie 2011 - aprilie 2014 - şef Secţie operaţii curente, Componenta Operaţională Aeriană, Statul Major al Forţelor Aeriene, participă la operaţia ISAF, îndeplinind funcţia de comandant al Grupului de operaţii aeriene pe Aeroportul Internaţional Kabul, Afganistan;
- Iunie 2009 - martie 2011 - şeful Operaţiilor la Statul Major al Forţelor Aeriene;
- Aprilie - mai 2009 - şef Secţie planificare operaţii (A5), Componenta Operaţională Aeriană, Statul Major al Forţelor Aeriene;
- Noiembrie 2007 - martie 2009 - şef Birou lecţii învăţate, Serviciul doctrină, Statul Major al Forţelor Aeriene;
- Noiembrie 2004 - octombrie 2007 - ofiţer de stat major (Air Operations) în Secţia implementare politici şi concepte NATO, Comandamentul Componentei Aeriene a NATO (CC-Air HQ Izmir), Izmir, Turcia. A îndeplinit şi funcţia de şef Birou NRF; 
- Noiembrie 2003 - octombrie 2004 - ofiţer de stat major în Biroul lecţii învăţate, Serviciul doctrină, Statul Major al Forţelor Aeriene;
- Februarie 2002 - octombrie 2003 - ofiţer de stat major în Biroul integrare, Secţia coordonarea reformei şi integrare în NATO, Statul Major al Forţelor Aeriene, instructor invitat la Cursul de observatori militari ONU, Centrul de instruire pentru operaţii de menţinere a păcii, Kingston, Canada, ulterior participă la operaţia ISAF II, îndeplinind funcţia de ofiţer de legătură la Centrul multinaţional de coordonarea mişcării, Ankara, Turcia;
- Aprilie 1999 - februarie 2002 - ofiţer de stat major în Biroul planificare şi conducere operaţii, Serviciul operaţii, Statul Major al Forţelor Aeriene, participă la misiunea ONU din R.D. Congo, îndeplinind funcţia de observator militar;
-Iulie 1995 - aprilie 1999 - ofiţer de stat major, cu operaţiile şi pregătirea pentru luptă, Grupul 20 Aviaţie Scoală Vânătoare şi Vânătoare-Bombardament, Bobocu;
- Septembrie 1989 - septembrie 1993 - navigator cu dirijarea (controlor de trafic aerian) la Sistemul de dirijare la aterizare, Grupul Aviaţie Scoală Vânătoare şi Vânătoare-Bombardament, Bobocu;
- August 1988 - august 1989 - ofiţer tehnic la şeful Serviciului tehnic, Escadrila 3 Aviaţie Şcoală Vânătoare şi Vânătoare-Bombardament, Bobocu;
- Martie-august 1988 - comandant patrulă, şcoala Militară de Ofiţeri Activi de Aviaţie "Aurel Vlaicu", Bobocu;
- August 1987 - martie 1988 - navigator cu dirijarea (controlor de trafic aerian), punct comandă, şcoala Militară de Ofiţeri Activi de Aviaţie "Aurel Vlaicu", Bobocu.

 

Distincţii şi decoraţii:

- Ordinul "Virtutea Militară" în grad de Cavaler;
- Emblema de Onoarea a Medicinii Militare;
- Crucea Naţională "Serviciul credincios", clasa II;
- Medalia NATO pentru serviciu merituos;
- Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 25 de ani de activitate;
- Emblema de Onoare a Forţelor Aeriene;
- Medalia NATO "Non-Articol 5" ISAF Afganistan;
- Titlul onorific de "Militar Veteran" pentru militari;
- Distincţia "Omul Anului" SMG (locul I);
- Distincţia "Omul Anului" SMFA (locul I);
- Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 20 de ani de activitate;
- Medalia Naţiunilor Unite;
- Semnul onorific "În Serviciul Patriei" pentru 15 de ani de activitate.
 

Limbi străine cunoscute:

Engleză, franceză.