Locţiitor al şefului Statului Major al Apărării


General-locotenent Dumitru SCARLAT
 

Generalul-locotenent Dumitru Scarlat ocupă funcția de locțiitor al șefului Statului Major al Apărării, începând cu data de 1 iulie 2021.
 
De-a lungul carierei militare, a îndeplinit următoarele funcții:
• aprilie - iunie 2021: consilier coordonator în Grupul de consilieri ai ministrului, București;
• aprilie 2017 - aprilie 2021: reprezentantul militar al României la NATO și UE, Bruxelles, Belgia;
• octombrie 2014 - aprilie 2017: şef al Statului Major al Forțelor Terestre, Bucureşti;
ianuarie 2014 - octombrie 2014: locțiitor al şefului Statului Major General, Bucureşti;
ianuarie 2011 - ianuarie 2014: comandant al Diviziei 4 InfanterieGemina”, Cluj-Napoca;
aprilie 2008 - ianuarie 2011: locțiitor al şefului Direcției Operații din Statul Major General, Bucureşti;
aprilie 2007 - aprilie 2008: locțiitor al şefului Direcției Operaționalizare, Generare şi Evaluare Forţe din Statul Major General, Bucureşti;
iulie 2005 - aprilie 2007: comandant al Brigăzii 34 Infanterie, Bucureşti;
februarie 2004 - iulie 2005: şef Secție operații curente la Comandamentul 2 Operațional Întrunit, Buzău;
aprilie 2003 - februarie 2004: comandant al Batalionului 151 Infanterie (Iaşi) al Brigăzii 15 Mecanizată; participă la misiunea „Enduring Freedom”, Afganistan;
august 2002 - aprilie 2003: şef Birou Operații Multinaționale la Statul Major al Forțelor Terestre, Bucureşti;
iulie 2001 - august 2002: şef Birou Planificare Operații la Statul Major al Forțelor Terestre, Bucureşti;
ianuarie 2000 - iulie 2001: comandant al Batalionului 500 Logistic, Bucureşti;
noiembrie 1998 - ianuarie 2000: ofițer de stat major în Biroul Planificare Operații/Serviciul Operații din Statul Major al Forțelor Terestre, Bucureşti;
mai 1994 - noiembrie 1998: comandant al Batalionului 101 Infanterie, Slobozia;
iulie 1993 - mai 1994: ofițer de stat major în Biroul Operaţii la Regimentul 10 Mecanizat, Slobozia;
mai 1990 - septembrie 1991: comandant Companie stat major la Regimentul 10 Mecanizat, Slobozia;
octombrie 1987 - mai 1990: comandant Companie infanterie la Regimentul 10 Mecanizat, Slobozia;
august 1986 - octombrie 1987: comandant Pluton antitanc la Regimentul 10 Mecanizat, Slobozia.
 
 
A absolvit următoarele instituții de învățământ și cursuri:
1.10.2012 - 07.2014 - Master „Managementul securităţii în societatea contemporană”, Facultatea de istorie şi filosofie, Universitatea Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca;
14.11 - 16.12.2011, 09.04-11.05.2012, 18.06-17.07.2012 - Curs pentru pregătirea personalului didactic nivel 2, Universitatea Bucureşti;
08.03 - 14.05.2010 - Curs NATO de cooperare regională (NRCC), NATO Defense College, Italia;
2008 - 2009 - Curs pentru pregătirea personalului didactic nivel 1, Universitatea Bucureşti;
15.10 - 04.11.2008 - Curs postuniversitar de perfecționare - specializarea securitate şi bună guvernare, Universitatea Naţională de Apărare, Bucureşti;
10 - 11.2006 - Curs „Introduction to NATO” (e-learning), Universitatea Naţională de Apărare, Bucureşti;
2006 - Curs de pregătire în domeniul comunicare şi relații publice pentru comandanții de mari unități şi comandamente;
15.01 - 29.05.2005 - Curs limba engleză, Borden-Ontario, Canada;
2004 - Doctor în științe militare;
2004 - Curs NATO pentru ofițeri români (e-learning), Centrul de studii internaționale York St. John;
26.07 - 06.08.2004 - Curs PKO pentru ofițerii cu funcții de conducere, Newport Rhode Island, SUA;
01 - 12.10.2001 - Curs internațional pentru ofițeri de comandă, Nordcaps, Norvegia;
12.03 - 13.07.2001 - Curs postuniversitar de conducere a marilor unități din forțele terestre, Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti;
30.08 - 22.10.1999 - Curs proceduri de comandă şi stat major specifice NATO la nivel brigada trupe de uscat, în limba engleză, NATO PfP Regional Trening Centre, Bucureşti;
01.10.1998 - 31.03.1999 - Curs intensiv limba engleză, Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti;
01.09 - 30.09.1997 - Curs învățare limba spaniolă, Institutul Cervantes, Bucureşti;
05 - 16.06.1995 - Curs armament greu de artilerie, UM 01591 Ploieşti;
09.09.1991 - 31.07.1993 - Facultatea de arme întrunite, Academia de Înalte Studii Militare, Bucureşti;
31.01 - 30.06.1988 - Curs avansat pentru ofițerii de arme/specialități militare (curs comandanţi companie), Centrul de pregătire al infanteriei, Făgăraş;
15.09.1983 - 23.08.1986 - Școala militară de ofițeri activi „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;
09.1979 - 06.1983 - Liceul militar „Dimitrie Cantemir”, Breaza.
 
În semn de apreciere a activității și rezultatelor remarcabile obținute, i-au fost conferite următoarele distincții:
• Ordinul „Virtutea Militară” în grad de Mare Ofițer cu însemn de război (2004);
• Decorația „Legiunea de Merit” SUA (2017);
• Ordinul național „Pentru Merit” în grad de Cavaler (2016);
• Medalia națională „Pentru Merit” cls. a III-a (2000);
• Semnul onorific „În Serviciul Patriei” pentru 25 de ani (2011), 20 de ani (2006), 15 ani de activitate (2001);
Emblema Onoarea Armatei României (2009);
Emblema de Onoare a Armatei României (2011), Statului Major General (2012), Informațiilor pentru Apărare (2014), Resurselor Umane (2015), Medicinii Militare (2013), Forțelor Terestre (2011), Forțelor Aeriene (2013), Forțelor Navale (2014);
• Emblema de merit „În Serviciul Armatei României” cls. a III-a (2012), „În Slujba Păcii” cls. a III-a (2011), Emblema de merit „Știința Militară” cls. a I-a (2011).
 
Cunoaște limba engleză și limba spaniolă.
Dumitru Scarlat s-a născut la 18 ianuarie 1965, în localitatea Malu cu Flori, județul Dâmbovița. Este căsătorit și are un copil.

English CV